T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / FATİH - Cağaloğlu Anadolu Lisesi

Haberler

Şbt

Bir dönem boyunca Mehmet Fatih Özmısırcı´dan eğitim alan CAL Munazara Kulübü Kabataş Erkek Lisesinin 17_18 Subat´ta düzenlediği Parlamenter Sistem Münazara Yarışmasında toplamda 15 etkinlik yaptık. Bu 15 maçın 5´inde birinci olduk. CAL Munazara Kulübünün ilk maçı olmasına rağmen öğrencilerimiz oldukça başarılıydılar. Kendilerini ve danışman öğretmenlerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Şbt

Okulumuzun İstanbul Üniversitesi ve Bezmi Alem Üniversitesiyle olan protokol anlaşmalarına bir yenisi daha eklendi. Aydın Üniversitesi ile okulumuz arasında sosyal ve bilimsel işbirliği prokolü imzaladık. Okulumuz öğrencilerinin Aydın Üniversitesi laboratuarları, kütüphanesi ve faydalı olabilecek diğer ilgili alanlarının kullanımını kapsayan protokol, okul müdürümüz ve Aydın Üniversitesi yetkilileri ile okulumuzda imzalanmıştır. Bu kapsamda imzalanan prokolün öğrencilerimize ihtiyaçları doğrultusunda faydalı olmasını temenni eder, katkı sunan paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

Şbt

Tarih Kulübü danışman öğretmeni, Tarih Kulübü öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz ile vefatının 100. yıldönümünde Abdülhamit Han Türbesi ziyaret edildi. Tarih Öğretmenimiz Ömer AKARLAR tarafından 33 yıl tahtta kalan Abdülhamit Han´ın kişiliği ve Osmanlı İmparatorluğu´na katkıları hakkında bilgiler verildi.  “Cumhurbaşkanlığı  himayelerinde tertiplenen Yıldız Sarayı’ ndaki “Abdülhamit Han “”ile ilgili fotoğraf sergisine de gezi düzenlendi. Sağlam şahsiyeti, dehası, usta marangoz oluşu, iyi bir binici ve keskin bir nişancı olma özelliği ile anılan Sultan Abdülhamit Han´ın kendi duasına da yer verilerek ziyaretimiz sonlandırıldı.

Şbt

Cağaloğlu Anadolu Lisesi olarak, okulumuzun sosyal yardımlaşma ve dayanışma kulübünun okul içerisinde topladığı yardım paralarıyla alınan mont ve ayakkabıları ihtiyacı olan öğrencilere ulaştırmak amacıyla okulumuzu temsilen bir grup olarak Şanlıurfa’ya ziyarete geldik. Yardımların gereken yerlere ulaştığını görmek için gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretimizdebaşta Hilvan Şair Nabi Anadolu Lisesi olmak üzere Hilvan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hilvan Ortaokulu ve Bedrettin Kem İHO´ nu ziyaret ettik. Öğrencilerle keyifli vakitler geçirdik. Onlara okulumuzu ve İstanbul´u anlatarak sorularını cevapladık. Gerek konaklama gerek yemek gerekse de ulaşım açısından bize çokça yardımları dokunan Hilvan sakinlerine teşekkür etmek amacıyla Hilvan kaymakamlığına da küçük bir ziyarette bulunduk.

Gösterdikleri sıcak karşılama ve misafirperverlikten ötürü Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürü Şerafettin TURAN ,Hilvan Kaymakamı Halid YILDIZ,Hilvan İlçe Milli Eğitim müdürü Mehdi TURGUT ,Şair Nabi Anadolu Lisesi Müdürü Halef BULUT ve diğer okul müdürlerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tabi en büyük teşekkürü bu kampanyanın gerçekleşmesinde emek sahibi olan öğretmen ve öğrencilerimiz hak ediyor.

Şbt

Ülkemizin önemli üniversitelerinden, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin harp okullarına donanımlı bireyler yetiştirilmesi hedefinde olan Milli Savunma Üniversitesi, okulumuzda yüz yüze tanıtım faaliyeti gerçekleştirdi. Rektör yardımdıcısı Prof.Dr. Fatih Savaşan, Rektör Danışmanı Doç.Dr. Fatih Yardımcıoğlu,  Yarbay Taşkın Dayangaç, Hava Harp Okulu Öğretim üyesi Binbaşı Dr. Gökhan Altın ve Genel sekreter yardımcısı Murat Gül, seminer sürecinde ve sonrasında birebir olarak öğrencilerimize bilgilendirmelerde bulunmuşlardır. Katılımlarından ve bilgilendirmelerinden dolayı kendilerine teşekkür eder, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin her alanda başarılı olmasını yürekten temenni ederiz.

Şbt

Şbt

Türkiye genelinde Gençlik ve Spor Bakanlığının İl spor müdürlükleri aracılığı ile organize ettiği Liseler Arası Bilgi Yarışmasında okulumuz finallere kalarak değerli bir başarıya imza atmıştır. Öğrencilerimiz Asude İrem DALCI, Ecem ŞİMŞEK ve Zeynep Serra ŞAMİLOĞLU´nu yürekten tebrik eder, başarılarının finallerde de devamını dileriz.

Şbt

6 Şubat 2018 Salı günü, 12. sınıf öğrencilerimizden bir grup, Türk-Alman Üniversitesi’ni üniversiteler tanıtım etkinliği çerçevesinde ziyaret etti. Beykoz´da bulunan Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ), Türk yükseköğretim mevzuatına tabi, Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında imzalanan anlaşmaya dayanarak kurulan bir devlet üniversitesidir. TAÜ yüksek öğrenime geçiş sınavı ile öğrenci almaktadır ancak CAL’ninde içinde yer aldığı DSD okullarından, üniversite kontenjanın %30´una denk gelen özel kontenjanla da öğrenci almaktadır.

Ock

“Lisede Müzik “programı okulumuzda gerçekleştirdiği muhteşem  yayını ile Cumartesi günü saat 12:00 de TRT MÜZİK ekranlarında olacak

Ock

22.Tübitak Bilim Olimpiyatlarında okulumuzu temsil eden İbrahim Fırat Yoğurtçu, gümüş madalya alarak çok önemli bir başarıya imza attı. Okulumuz Matematik kulübünü, danışman öğretmenlerimizi ve öğrencimizi yürekten tebrik eder başarılarının artarak devamını dileriz.

Ock

Vatanımızın ve birliiğimizin müdâfaası, bölgemizde huzur ve sükûnun temini, devletimizin ve milletimizin bekası için sürdürülen operasyonlarda kalbimiz ve duâlarımız Cağaloğlu Anadolu Lİsesi olarak Mehmetçiklerimiz ile birliktedir.

Ock

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönemi başarılı bir şekilde nihayete ermiştir. Dönem içerisinde gerek akademikve projeler bazında, gerek spor gerekse sanatsal alanda bir çok başarıya imza attık.

Dönem içerisinde öğrencilerimizin ders bazında akademik başarıları takdire şayandır. 944 öğrencimizden 766 öğrencimiz takdir, 160 öğrencimiz ise teşekkür belgesi almaya hak kazanmıştır.

Dönemi içerisinde kademe bazında okul birincilerimiz şu şekildedir:

Hazırlık B Şubesi Gülce KÖMEÇ 98,16

9B Şubesi Emin Kaan HEYBET 96,86

10F Şubesi Gülhanım MORKOÇ 96,72

11G Ayşe Zehra GÜNDOĞAR 98,01

12E Mert BAŞTUĞ 99,79

 

Tüm öğrencileri tebrik eder, başarılarının hayat boyu devamını dileriz

Ock

Öğrencimiz Özden SIRMACI, serbest stil 50 metre yüzmede istanbul il birincisi, 100 metre yüzmede ikinci olmuştur

Yine Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul Satranç Turnuvası´nda geçen yılki İstanbul Birincilerimiz Doğa Ezgi ÖZGÜR, Beyza AKDORA ve Nehir KARASAKAL takım halinde bu yıl İstanbul üçüncüsü olmuşlardır.

Okçuluk alanında Yasemin Begüm TOPKARCI İstanbul İl Birincisi olmuştur.

Yine okçuluk alanında öğrencimiz Taha Serhan YETİŞ, Türkiye genelinde Türkiye 3. sü olmuştur.

Bu büyük başarıları okulumuza kazandıran öğrencilerimizi ve emeği geçenleri tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Ock

Kudüs direnişinin Sembol ismi Fevzi el Cüneydi sabah saatlerinde İstanbul´a geldi. 

Cüneydi’nin İstanbul’daki ilk durağı II. Abdülhamid Han Türbesi oldu. Padişahlığı döneminde Filistin toprakları konusunda taviz vermeyen bir politika takip eden II. Abdülhamid’in türbesinin ziyaretininardından Cüneydi, türbenin yakınında bulunan okulumuzu ziyaret ederek öğrencilerimizle bir araya geldi. Basın mensuplarının da hazır bulunduğu buluşmada sorulara samimiyetle cevap veren Cüneydi, Türkiye’yi ikinci vatanları olarak gördüklerini söyledi.

Kudüs’te İsrail tarafından gözaltına alınarak 22 gün tutuklu kalan Cüneydi, kendilerine sahip çıktığı için devletimize ve devlet büyüklerimize şükranlarını sundu.

Program öğrencilerimizle hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.

Ock

15/01/2018 tarihinde Okulumuz Kariyer klubü ve Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Topluluğu Birliği’nin(EMT), Endüstri Mühendisliğinin tanıtımı ile ilgili olarak söyleşisi gerçekleşmiştir. Sunum EMT  Marmara Başkanı Eski dönem (156. Dönem) mezunlarımızdan Emine Deniz tarafından yapılmıştır. Etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederiz.