3. CALMUN Etkinliğimizin Açılışını Gerçekleştirdik

3. CALMUN Etkinliğimizin Açılışını Gerçekleştirdik

Cağaloğlu Anadolu Lisesi olarak bu yıl üçüncüsüne ev sahipliği yaptığımız CALMUN´un(Cağaloğlu Anadolu Lisesi Model Birleşmiş Milletler) açılışını çok güzel bir organizasyonla gerçekleştirdik. Dört gün boyunca dünya meselelerinin konuşulacağı ve gençlerimizin bu meselelere dair ufuklarının zenginleşeceği etkinliğimizde öğrencilerimize ve öğretmenlerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Açılımızı Cağaloğlundaki Milli Türk Talebe Birliği salonunda yaptıktan sonra komiteler çalışmalarına Cağaloğlu Anadolu Lisemizin dersliklerinde 4 gün boyunca devam edecektir. 

Kapanışımız ise yine aynı salonda 5 haziranda gerçekleştirilecektir. Bu noktada açılış konuşmalarını yapan okul müdürümüz Necati Yener´in, etkinliğimizin amacını ortaya koyan konuşması şu şekildedir:  Değerli misafirler, maalesef, son dönemde yaşanan birtakım olaylardan ötürü küresel barış ve istikrar günden güne daha da geriye gitmektedir. Terörün ve savaşın çirkin yüzünü, dünyanın farklı köşelerinde görmeye devam ediyoruz.

02.06.2018 1256

Çatışma ortamlarından beslenen teröristlerin, faaliyetlerini muhtelif bölgelere yayarak sürdürdüğünü üzüntüyle takip etmekteyiz. Bu faaliyetlerin neticesi olarak yabancı düşmanlığının, kültürel ırkçılığın ve İslam karşıtlığının etrafında buluşan radikal akımların, şiddet dolu eylemlerini görüyoruz.

Bu olumsuz tabloyu tersine çevirmenin en etkili yolunun, Birleşmiş Milletler çatısı altında gerçekleştirilecek samimi iş birliği olacağını bugün artık çok daha net görüyoruz. Dünya barışı için yeni bir bakış açısı geliştirmeye ihtiyacımız var. Hiçbir kriz ve hiçbir tehdit, kendi haline bırakılarak çözülemez. Daha güvenli ve müreffeh bir dünya için hepimizin elini taşın altına koyması gerekiyor. Sizler işte burada geleceğin barış elçileri olarak gelecekte Birleşmiş Milletler de olması temennisiyle Model Birleşmiş Milletlerde girişimci ve insani bir dış politika yürütmenin nasıl mümkün olduğunu göstermek için buradasınız. Dünya sorunlarının konuşulacağı komitelerde bu noktaları gözden kaçırmadan çözüm önerilerinizi dile getireceğinize inanıyorum.

Bugün dünyada Filistin'de onlarca masum insan katledilirken dünya sessizliğe mahkûm edilmişçesine susuyor. Arakan'da insanlar katliama uğramamak adına yurtlarını terk edip sığınacak bir kapı ararken dünya susuyor.

Bir lokma ekmek ve bir damla su ihtiyacı karşılanmadığı için on binlerce çocuğun öldüğü ´Somali faciası´, birkaç kelimeyle veyahut birkaç cümleyle geçiştirilerek konunun gündemden düşürülmesi amaçlanıyor.

Ülkemizin güneyinde yıllardır devam eden iç savaşta büyük devletler, bu savaşı durdurmak adına adımlar atmak yerine kendi menfaatlerinin peşine düşmüş bulunuyorlar.

Bu sorunların yanında küresel ısınma sorunu artık normal bir olaymış gibi bizlere sunuluyor. Bireysel silahlanma bazı ülkelerde normal bir insanî faaliyetmiş gibi kabul görüyor. Uzun yıllardan beri nükleer silahlanma konusunun önüne geçilemedi.

Tüm bu sorunlar inanıyorum ki sizler tarafından da "acaba ne yapılabilir" endişesiyle takip edilmektedir. İşte bu tür etkinlikler sizlerin daha bu yaşlarda bu sorunlar hakkında fikirlerinizi hür bir şekilde dile getirmeniz adına büyük önem arz etmektedir.

Okulumuz bu düşünceler etrafında önayak olduğu CALMUN organizasyonunda sizlerin bu konular hakkındaki çalışmalarını rahat bir şekilde sunması için yoğun bir hazırlık çalışması geçirmiştir.

Toplamda altı komitede yaklaşık otuza yakın farklı okuldan 200 delege bu organizasyona katılarak organizasyonun zenginleşmesi adına katkıda bulunmuşlardır. İnanıyorum ki bu katkı sadece bununla da sınırlı kalmayacaktır.

Sözlerimi bitirirken bu organizasyonda emeği geçen öğretmenlerimize, organizasyonun bu noktaya gelmesinde büyük bir özveri gösteren öğrencilerimize, açılışımızın burada gerçekleşmesini sağlayan Milli Türk Talebe Birliği yetkililerine ve tüm katılımcılara en kalbî teşekkürlerimi sunuyorum.

02-06-201802-06-201802-06-201808-06-201808-06-201808-06-201808-06-201808-06-201808-06-2018